Product Description
Acer Nitro V17, NG-ANV17-41-R14D, AMD Ryzen R7 260 (up to 5.1GHz, 16MB), 17.3" FHD(1920x1080)IPS 144Hz, 1*16GB DDR5, 1024GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB GDDR6, Wi-Fi AX, BT, Win 11 Home, Black+Acer 15.6" Nitro Gaming Backpack Black/Red
Additional Information
| Manufacturer | ACER |
|---|---|
| Series | Nitro |
| Memory | 16GB (1x16GB) |
| Memory technology | DDR5 |
| Memory slot total quantity | Up to 32GB, 2 soDIMM slots |
| HDD type | HDD |
| Video | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Video chipset | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Diagonal length | 17,30 € |
| Maximum resolution | 1920x1080 |
| USB ports | 2 USB 3.2 Type-A Gen 2 (1 with Power-Off USB Charging), 1 USB 3.2 Type-A Gen 1, 1 USB 4.0 Type-C |
| HDMI interface quantity | HDMI |
| Battery | Li-Ion battery (4 cells / 76 Wh), 135W power adapter |
| Security features | Kensington Lock |
| Color | Black |
| Weight | 2,71 € |
| OS | Windows 11 Home |
| Warranty term (month) | 24 months |
