Product Description
Acer Nitro V16, Intel Core 9 270H(14C/20T, up to 5.80 GHz, 24MB), 16" WQXGA (2560X1600) IPS 180Hz, 16GB, 1000GB SSD, RTX 5070 8GB GDDR7, WiFi 6, BT.5.2, HD Cam, Micro SD card, KB Backlit, Linux, Black+Acer 15.6" Nitro Gaming Backpack Black/Red
Additional Information
| Manufacturer | ACER |
|---|---|
| Series | Nitro |
| Memory | 16GB (1x16GB) |
| Memory technology | DDR5 |
| Memory slot total quantity | Up to 32GB, 2 soDIMM slots |
| HDD type | SSD |
| Video | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Video chipset | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Diagonal length | 16,00 € |
| Maximum resolution | 2560x1600 |
| USB ports | USB 3.2 Type-C Gen 2, 1 USB 3.2 Type-A Gen 1, 2 USB 3.2 Type-A Gen 2 (1 with Power Off USB Charging) |
| HDMI interface quantity | HDMI |
| Battery | Li-Ion battery (4 cells / 76 Wh), 135W power adapter |
| Security features | Kensington Lock |
| Color | Black |
| Weight | 2,40 € |
| OS | Linux |
| Warranty term (month) | 24 months |
