Product Description
Asus TUF F16 FX608JMI-TU266, Intel i7 14650HX 2.2 GHz (30MB Cache, up to 5.2 GHz, 16 cores, 24 Threads) 16.0 WUXGA(WU) 1920X1200 16:10 Bend+300nits Anti-Glare sRGB 100% Wide View, AG,144 Hz,32GB DDR5 5600 so-dim ,1TB PCIe 4.0,RTX 5060 8GB GDDR6, Wi-Fi 6
Additional Information
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Series | Gaming |
| Chipset | Intel HM770 Express Chipset |
| Memory | 32GB 5600MHz (2x16GB) |
| Memory technology | DDR5 |
| Memory slot total quantity | Up to 64GB, 2 SO-DIMM slots |
| HDD type | HDD |
| Video | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Video chipset | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Diagonal length | 16,00 € |
| Display type | Anti-Glare |
| Maximum resolution | 1920x1200 |
| USB ports | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C, 3 USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI interface quantity | HDMI |
| Battery | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 200W AC Adapter |
| Security features | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Color | Grey |
| Weight | 2,20 € |
| OS | No OS |
| Warranty term (month) | 24 months |
