Product Description
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL014,AMD Ryzen 7 170 3.2GHz (20MB Cache, up to 4.75 GHz, 8 cores, 16 Threads),16.0 WUXGA 1920X1200 16:10 , AG,144 Hz16GB DDR5 4800 Mhz(2*8),512 GB M.2 SSD,RTX 4050 6GB GDDR6,Wi-Fi 6(802.11ax),Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
Additional Information
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Series | Gaming |
| Memory | 16GB 4800MHz (2x8GB) |
| Memory technology | DDR5 |
| Memory slot total quantity | up to 64GB, 2 SO-DIMM slots |
| HDD type | SSD |
| Video | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Video chipset | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Diagonal length | 16,00 € |
| Display type | Anti-Glare |
| Maximum resolution | 1920x1200 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| USB ports | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI interface quantity | HDMI |
| Battery | 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 180W AC Adapter |
| Security features | Kensington Security Slot, Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Color | Grey |
| Weight | 2,20 € |
| OS | No OS |
| Warranty term (month) | 24 months |
