Product Description
Dell 16 DC16251, Intel Core 7 150U (10 cores, up to 5.4 GHz), 16.0" FHD+(1920x1200) AG, 300nits, 16GB, 2x8GB, DDR5, 5200 MT/s, 1TB M.2 PCIe, NVIDIA GeForce MX570A with 2GB GDDR6, Cam, FPR, Wi-Fi 6E, Backlit Kb, Ubuntu, Silver, Aluminum 3Y PS
Additional Information
| Manufacturer | DELL |
|---|---|
| Series | Dell 16 |
| Chipset | Integrated |
| Memory | 16GB 5200MT/s (2x8GB) |
| Memory technology | DDR5 |
| Memory slot total quantity | up to 32GB, Two SODIMM slots |
| HDD type | HDD |
| Video | NVIDIA GeForce MX570A |
| Video chipset | NVIDIA GeForce MX570A |
| Diagonal length | 16,00 € |
| Maximum resolution | 1920x1200 |
| USB ports | 2 USB 3.2 Gen 1, 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C with DisplayPort 1.4 and Power Delivery |
| HDMI interface quantity | HDMI |
| Battery | 4-Cell Battery, 54WHr (Integrated), 65 Watt AC Adapter |
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) 2.0, Wedge-shaped lock slot |
| Color | Silver |
| Weight | 1,98 € |
| OS | Ubuntu 24.04 LTS |
| Warranty term (month) | 36 months |
| Additional information | TECHNOLOGY THAT ENDURES YOU WHOLELY |
