Product Description
Dell Pro 16 (PC16250), Intel Core Ultra 5 235U vPro(12C, 14T, 12MB, up to 4.9GHz), 16.0" FHD+(1920x1200) Non-Touch, 16GB(1x16GB) DDR5, 512GB M.2 SSD, Integrated Graphics, WiFi+BT, IR Cam+Mic, EN Backlit KBD, FPR, Win11Pro, 3Y ProSupport
Additional Information
| Manufacturer | DELL |
|---|---|
| System type | Laptop |
| Chipset | System on Chip (SoC) |
| CPU core name | Arrow Lake |
| Memory | 16 GB (1 slot) |
| Memory technology | DDR5 SDRAM |
| Memory slot total quantity | 2 |
| Maximum amount of memory | 64GB |
| HDD type | SSD |
| Video chipset | Intel Graphics |
| Video memory type | Shared video memory |
| Diagonal length | 16,00 € |
| Display type | LCD |
| Built-in devices | Finger Print Reader Hall Sensor Infrared Camera Touchpad Speakers Microphone |
| Audio output mode | Stereo |
| Battery cell quantity | 2.3 |
| Power supply | External, AC 100-240 V, 50/60 Hz |
| Security features | Security Slot TPM 2.0 |
| Color | Platinum Silver, Metallic Finish |
| Dimensions (L / H / W) | 251.82mm, 20.85mm, 358mm |
| OS | Microsoft Windows 11 Pro |
| Warranty term (month) | 36 |
