Product Description
Lenovo ThinkPad E16 G3 Intel Core Ultra 7 255H, 16C (up to 5.1GHz, 24MB), 32GB DDR5-5600, 1TB SSD, 16" WUXGA (1920x1200) IPS AG, Intel Arc 140T GPU Graphics, 1080p&IR Cam, Backlit KB English, 4cell, FPR, WLAN, BT, Win 11Pro, 3Y Onsite
Additional Information
| Manufacturer | LENOVO |
|---|---|
| Series | ThinkPad E16 |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 32GB 5600MHz (1x32GB) |
| Memory technology | DDR5 |
| Memory slot total quantity | Up to 64GB, 2 SO-DIMM slots |
| HDD type | SSD |
| Video | Intel Arc Graphics |
| Video chipset | Intel Arc Graphics |
| Diagonal length | 16,00 € |
| Maximum resolution | 1920x1200 |
| USB ports | 1 USB-A 3.2 Gen1, 1 USB-A 3.2 Gen2, Always On, 1 USB-C 4.0 (Thunderbolt 4), with USB PD 45- 65W and DisplayPort 2.1 |
| HDMI interface quantity | HDMI |
| Battery | 3-cell, Integrated 64Wh; 65W USB-C (3-pin) |
| Security features | Kensington Nano Security Slot, Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Color | Black |
| Weight | 1,63 € |
| OS | Windows 11 Pro |
| Warranty term (month) | 36 months |
